Loading...

Våra produkter

Säljare / Key account manager

Vi på Webtop Solutions AB söker en ny, driven säljkollega.
Som säljare ska du framför allt vara ute och träffa våra trevliga kunder,
men ca två dagar i veckan tillbringar du vid vårt kontor i Sigtuna.

Trivs du i en miljö där det är högt i tak och där du får och förväntas ta mycket eget ansvar,
då är Webtop Solutions rätt företag för dig. Du kommer omgående ta över ansvaret för befintliga kunder.
Arbetet består till största del av kundbesök ute på mäklarkontor, där du oftast träffar franchisetagare
och/eller kontorschef för att diskutera pågående affärer eller nya affärsmöjligheter.

Självklart ingår en del nykundsbearbetning, men störst fokus ligger på att utveckla nuvarande kunder.
Våra kunder är bl a SkandiaMäklarna, Mäklarhuset, Svensk Fastighetsförmedling,
Fastighetsbyrån, MOHV, Erik Olsson, Notar, ERA m fl.

 

Vi söker dig som har erfarenhet av uppsökande verksamhet och som har arbetat några år
inom B2B-försäljning med goda resultat. Ditt arbetssätt är strukturerat och effektivt och du gillar
att vara ute hos dina kunder. Du är självständig, prestigelös och en utpräglad tävlingsmänniska med
höga ambitioner som älskar att uppnå resultat.

Du är också en lagspelare som självklart är social och har en utstrålning som resulterar i att du lätt
skapar goda relationer. Har du erfarenhet från mäklarbranschen är det ett stort plus, men inte ett krav.
Det viktigaste är att du har erfarenhet från och känner dig trygg med denna typ av försäljning.

Du erbjuds en viktig roll i ett stabilt och kul företag med positiva kunder
och i en bransch under snabb utveckling. Du kommer att jobba i en miljö där innovation,
frihet och ansvar står högt på agendan. Förutom en konkurrenskraftig lön, erbjuds du också
friskvårdsbidrag, möjlighet att träna i samband med lunchen i Sigtuna, pensionsavsättning,
tjänstebil mm. Vi har kollektivavtal via Unionen.

Låter detta intressant? Då kan den här rollen vara ditt nästa steg i karriären.
Skicka in dina ansökningshandlingar till jobb@webtopsolutions.se.
Urval sker löpande. Har du några frågor om företaget, ring vår VD Fredrik Jonson på 08-583 608 96.

 

Om Webtop Solutions

Webtop Solutions är en helhetsleverantör till den nordiska mäklarbranschen med ett brett produktutbud. 
Webtop Produktionsverktyg gör mäklarens vardag enklare och mäklarföretaget mer lönsamt.
Med Webtop Produktionsverktyg sparar Fastighetsmäklarföretagen avsevärt med tid och pengar
samtidigt som marknadsavdelningen säkerställer att allt görs enligt företagets grafiska profil.
I Webtop Solutions lösningar producerar fastighetsmäklare mer än en miljon PDF:er varje år.
Webtop Solutions är 30 anställda, och finns idag i Stockholm (Sigtuna), Malmö, Oslo (N),
Trondheim (N), Aarhus (Dk) och New York (US).
Kunderna består av både de största mäklarföretagen och mindre fristående mäklarfirmor.

;

Läs mer


Din helhetslösning för en enklare mäklarvardag

En enklare mäklarvardag

Webtop Produktionsverktyg gör mäklarens vardag enklare och företaget mer lönsamt. Med Webtop Produktionsverktyg sparar Fastighetsmäklarföretagen avsevärt med tid och pengar samtidigt som marknadsavdelningen säkerställer att allt görs enligt företagets grafiska profil. I Webtop Solutions lösningar producerar fastighetsmäklare mer än en miljon PDF:er varje år. Webtop Solutions är 20 anställda, och finns idag i Stockholm (Sigtuna), Malmö,  Oslo (N), Trondheim (N), Aarhus (Dk) och New York (US). Kunderna  består av både de största mäklarföretagen och enskilda mäklarfirmor.

Mer än bara ett proffsigt marknadsmaterial

I Webtop Produktionsverktyg kan fastighetsmäklare enkelt  producera proffsigt marknadsmaterial utan att göra avkall på den grafiska profilen. Förutom marknadsmaterial såsom bostadsbeskrivningar, för- och efterlappar, annonser, fönsterskyltar kan  mäklare även producera visitkort, intagsbroschyrer, offerter och annat grafiskt material.  Eftersom verktyget är webbaserat kan mäklarna producera sitt material på kontoret eller hemma och  givetvis när som helst på dygnet. .

 

En helhetsleverantör till mäklarbranschen

Webtop Solutions ambition är att vara en helhetsleverantör till den nordiska mäklarbranschen och vi har kommit en bra bit på den vägen sedan starten 2003. Produktutbudet är brett. Från Webtop Produktionsverktyg med funktioner som trycksaks- produktion, till direktfakturering till säljaren, grafisk formgivning, hemsidesproduktion och leverans av färdiga trycksaker. Vi är integrerade med över 30 externa databaser för att kunna  presentera text och bilder på ett enkelt sätt. Texter importeras från mäklarsystemen och bilderna laddar du upp från din PC eller  importerar direkt från fotografen. Vi lyssnar uppmärksamt på vad mäklare i Norden förmedlar till oss i form av nya idéer och tankar. 

Välkommen till en helhetslösning som ger en helt ny och enklare vardag.


Support - Webtop Servicedesk

Servicedesk har öppet vardagar kl 08:00-17:00
Ring oss på: 08-583 608 80
Mejla oss på: servicedesk@webtopsolutions.se

 

 

Fjärrsupport:
 


Support

Anna Lampadari
anna@webtop.no
08-583 608 82
Support
Håvard Storli
havard@webtop.no
+47 215 196 11
Support
Joseph Alvaro
joseph@webtop.no
Support
Susanne Isaksson
susanne.isaksson@webtopsolutions.se
08-588 086 04
Support

Sälj

https://www.webtopsolutions.se/products?id=867426c8-909c-4d09-9fc0-acb261b4d305
SÄLJARE / KEY ACCOUNT MANAGER
Mikael Abrahamsson
mikael@webtopsolutions.se
08-583 608 81
Försäljningschef
Peter Nilsson
peter@webtopsolutions.se
040-45 04 60
Sälj
Petra Svee
petra@webtopsolutions.se
08-583 608 87
Sälj

Utveckling

André Pedersen
andre.pedersen@webtop.no
Utveckling
Andreas Hopen
andreas.hopen@webtop.no
Utveckling
Balder Ulfeng
balder@webtop.no
Utveckling
Daniel Fiskvik
daniel@webtop.no
Utveckling
Geir Magne Nilsen
geirmagne@webtop.no
Utvecklare
Maciek Adamczyk
maciek.adamczyk@webtop.no
Utveckling
Nikolai Hyldmo
nikolai@webtop.no
Utveckling
Øyvind Bollingmo
oyvind@webtop.no
Utvecklare
Øyvind Nordli
oyvind.nordli@webtop.no
Utvecklare
Rune Abrahamsen
rune@webtop.no
Utveckling
Shimin Sun
shimin@webtop.no
Utveckling
Tor Arne Gustad
torarne@webtop.no
Utveckling
Tor Arne Holten
holten@webtop.no
Utveckling

Ekonomi

Jessica Berglund
ekonomi@webtopsolutions.se
08-583 608 89
Ekomoniansvarig
Morten D. Lie
mort@webtop.no
+47 215 19 605
CFO

Ledning

Cathrine Linnestad
cathrine@webtop.no
+47 99012317
Avdelningschef Oslo
Fredrik Jonsson
fredrik@webtopsolutions.se
08-583 608 96
CEO
Kristoffer Rødseth
kristoffer@webtop.no
+47 412 05 746
CTO

Kontaktinformation

STOCKHOLM
Webtop Solutions AB, Strandvägen 54, 193 30 Sigtuna
Tel. 08-583 608 80

MALMÖ
Webtop Solutions AB, Steffensvägen 42 D, 236 38 Höllviken
Tel. 040-450 460

OSLO (N)
Webtop Solutions AS, Rosenborggata 19A, 0356 Oslo
Tel. +47 4761 4444

TRONDHEIM (N)
Webtop Solutions AS, Erling Skakkes gate 4, 7013 Trondheim
Tel. +47 41205746

AARHUS (DK)
Webtop Solutions AS, Viengevej 100, DK 8240 Risskov
Tel. +45 46 98 64 49

NEW YORK (USA)
H5 Property, 1182 Broadway, 3rd Floor, 10001 New York
Tel. +1 917 825 2925